Ze sztukaterią

szybko twardniejąca. Często barwiona na różne kolory, nakładana na podłoże (ściany i elementy architektoniczne), gładzona i polerowana po wyschnięciu. Używana najczęściej we wnętrzach budowli. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wi

Ze sztukaterią

Krótka definicja z Wikipedii. Stiuk

Stiuk ? materiał zdobniczy w postaci tynku szlachetnego, mieszanina gipsu, wapienia i drobnego piasku lub pyłu marmurowego, łatwa do formowania, szybko twardniejąca. Często barwiona na różne kolory, nakładana na podłoże (ściany i elementy architektoniczne), gładzona i polerowana po wyschnięciu. Używana najczęściej we wnętrzach budowli.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stiuk


Prace naprawcze przy domowej sztukaterii

Domowa sztukateria może pięknie wyglądać, jeżeli tylko zostanie ona zamontowana według wcześniej przygotowanego planu. Bardzo ważne jest więc, aby podczas montażu domowej sztukaterii korzystać z pomocy prawdziwych dekoratorów wnętrz posiadających odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Warto pamiętać również o tym, że tylko taka sztukateria, która jest utrzymana w dobrym stanie może naprawdę dobrze wyglądać. Dlatego należy często ją odnawiać i przeprowadzać przy niej prace restauracyjne. Pozwolą one na to, że sztukateria zamontowana w jakimś miejscu będzie mogła je upiększać nawet przez wiele lat. Wprawdzie koszty przeprowadzania prac restauracyjnych mogą być czasami dosyć duże, jednak warto je ponosić ze względu na to, że koszty montażu nowej sztukaterii bywają jeszcze większe.


specjalną przestrzeń (tzw

Sufit podwieszany ? sufit o lekkiej konstrukcji, umieszczony poniżej stropu, aby utworzyć np. specjalną przestrzeń (tzw. przestrzeń technologiczna) na instalacje. Bywa też montowany z innych powodów (np. obniżenie wysokości pomieszczenia). Najczęściej stosowany w obiektach użyteczności publicznej. Sufit podwieszany często wykonywany jest z płyt gipsowo-kartonowych, na specjalnej lekkiej konstrukcji stalowej ocynkowanej, mocowanej do stropu wieszakami, lub w przypadku gdy nie ma stropu, bezpośrednio do konstrukcji więźby dachowej. Stosowane są także tzw. rozwiązania systemowe, czyli sufity opracowane i kompletowane przez poszczególnych producentów. Oparte są na zasadzie: lekka konstrukcja nośna montowana do elementów stałych (konstrukcyjnych) budynku i widoczne z pomieszczenia wypełnienie w postaci płyt, kaset, listew. Lekka konstrukcja składa się z szeregu profili nośnych mocowanych przy pomocy wieszaków. Liniowy układ profili nośnych krzyżuje się z dodatkowymi profilami, które mogą być widoczne na powierzchni sufitu. Pomiędzy profilami montowane są płyty np. z wełny mineralnej pokryte fakturą (zazwyczaj każdy z systemów proponuje cały szereg typów faktur do wyboru). Zamiast płyt z wełny stosowane są także kasety z blachy pełnej lub perforowanej, tworzyw sztucznych itp.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sufit