Transport konieczny. Taksówki i inne metody przemieszczania się

czania się, czemu?Dlaczego ludzie rezygnują z komunikacji miejskiejCoraz więcej ludzi ma swoje samochody, często każdy członek rodziny ma swój- co daje nam około 2-3 aut na rodzinę. Dlatego komunikacja miejska odnotowuje spadki w

Transport konieczny. Taksówki i inne metody przemieszczania się Istnieje mnóstwo środków transportu miejskiego, które dostarczą nas na miejsce, nie każdy środek transportu jest tak niezawodny jak . To jeden z najwygodniejszych sposobów przemieszczania się, czemu?

Dlaczego ludzie rezygnują z komunikacji miejskiej

Coraz więcej ludzi ma swoje samochody, często każdy członek rodziny ma swój- co daje nam około 2-3 aut na rodzinę. Dlatego komunikacja miejska odnotowuje spadki w przewozach pasażerów (w ciągu ostatnich lat nawet o 8 tys. mniej w stosunku do lat poprzednich).

Sytuacja raczej nie ulegnie poprawie, jeżeli komunikacja miejsca dalej będzie wypadała tak niekorzystnie. Często brakuje połączeń lub nie są wystarczająco często. Dlatego ludzie decydują się raczej na własne auto, taksówkę czy podwózkę przez znajomych czy też rodzinę. Jest to wygodniejsze i szybsze rozwiązanie problemu w przedostaniu się z miejsca na miejsce.


Cennik taksówek

Ceny za przejazdy taksówką różnią się pomiędzy różnymi miastami i firmami przewozowymi. Dla tras w mieście stawka zwyczajowo jest wyższa niż dla dłuższych i między-miastowych przejazdów tym środkiem transportu. Wynika to z prostego faktu, auto w trasie zużywa mniej paliwa, więc przewoźnicy i taksówkarze mogą sobie pozwolić do obniżenia ceny nawet do 1 zł za kilometr.

Można też cenę przedyskutować z przewoźnikiem już zamawiając przejazd, zwłaszcza taki dłuższy. Im dalej będziemy chcieli pojechać tym mniej powinniśmy zapłacić, co daje nam pewne pole do negocjacji ceny z taksówkarzem. Jest to szczególnie przydatne np. przy transferach lotniskowych.


O podwójnym systemie naliczania opłaty

System podwójny naliczania opłaty D (ang. Double Application of Tariff).

Podwójny system naliczania D bazuje na jednoczesnym sumowaniu opłaty z czasu i drogi niezależnie od prędkości z jaką porusza się taksówka.

Ze względu na zmienną prędkość taksówki wyznaczanie opłaty następuje przez zliczanie impulsów prostokątnych z generatora czasu znajdującego się w układzie elektronicznym taksometru oraz dostarczanych z przetwornika (nadajnika) drogi, których częstotliwość jest liniowo zależna od prędkości taksówki. Obecnie najczęściej wykorzystuje się impulsy z drogi podawane z czujnika prędkości umieszczonego w skrzyni biegów lub z układu prędkościomierza, układu ABS, czasami komputera sterującego praca silnika (głównie samochody japońskie), sygnał ten często doprowadzany jest do złącza radia samochodowego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksometr